GOSPIĆ- Dan Muzeja u Gospiću je obilježen na dva načina, i jedan i drugi bili su pomalo neuobičajeni. Naime, postavljena je virtualna izložba na temu “Mladi i muzej vole se tajno/javno“., održano je predavanje o važnom i dugotrajnom razdoblju ličke povijesti, o prisustvu Osmanlija, ili bolje rečeno, Turaka, u Lici. Ovaj prvi dio izvukao je najbolje iz nečega što bi netko mogao nazvati huliganizmom. Odnosno sve ono što bi mladi “napravili” oko muzeja, ostavljajući smeće, grafite, pa čak i kada bi izvrnuli klupu dobilo  bi neko “umjetničko” ime i sasvim drugi izričaj. Očekuje se da će muzej ići u adaptaciju, grafiti će “propasti” a sada će na ovaj način ostati sačuvani. Drugi dio obilježavanja Dana muzeja bilo je predavanje dr.sc.Ivana Brlića o prisustvu Osmanlijskog carstva i Turaka u ovom dijelu Europe. Naravno, nisu u skoro pet stoljeća prisustva Turaka u Lici zabilježeni samo ratovi, Turci su nam ostavili i veliki kulturološki i povijesni pečat, primjerice oko 800 riječi,ali i brojna materijalna dobra, od građevina pa do, primjerice pribora ili “servisa” za “ćejfenje”kave kakav vidite i na našoj naslovnoj fotografiji. Pa i rahat lokum s kojim su se sudionici predavanja povodom Dana muzeja počastili.

Milan Tomašević