MILOVAN GAVAZZI ETNOLOG/FOTOGRAF U ZAJEDNICI

Milovan Gavazzi

Doajen hrvatske etnologije i utemeljitelj etnološkog znanstvenog rada te nastavnog studija etnologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Milovan Gavazzi rođen je u Gospiću 18. ožujka 1895. Prvim danom godine uoči velike 130-e obljetnice njegova rođenja, pozivamo vas na otvorenje izložbe o etnologu i fotografu u zajednici. Odabrane Gavazzijeve fotografije od 1928. do 1960., iz fundusa Arhiva Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, riječima autora Tihane Petrović Leš, Tihane Rubić, Sanje Grković i Ivana Grkeša „dočaravaju prisan odnos između Gavazzija kao etnologa/fotografa i lokalnog stanovništva.“

O ličkim temama Gavazzi se osvrnuo na kaluđerovačke lončare u tekstu u Ličkom kalendaru za 1937., „Zanimljiv je i u nacionalno-ekonomskom i, još više, u etnografskom (narodopisnom) pogledu, pa naposljetku donekle i u arheološkom.“

Prigodom Znanstvenog skupa Hrvatskog etnološkog društva 1998. u Gospiću i izložbe „Milovan Gavazzi – proživljeno stoljeće“ autora Ivana Šestana, u Muzeju Like Gospić postavljena je spomen ploča. Tom činu, uz ravnateljicu Biserku Velić i gradonačelnika Milana Kolića, dr.sc. Vitomira Belaja, dr.sc. Tomu Vinšćaka, ravnatelja Etnografskog muzeja u Zagrebu Damodara Frlana, bili su prisutni i Gavazzijev sin Božidar sa suprugom.

Stoga, proslavimo u Muzeju 129-i rođendan Milovana Gavazzija u utorak, 19. ožujka 2024. u Malom salonu Muzeja u 13 sati.