Pars pro toto

Izložba Pars pro toto – arheologija u minskom polju, autorice dr.sc. Tatjane Kolak prezentira arheološku građu pronađenu tijekom razminiranja na ličkom području u posljednjih desetak godina. Većina predmeta datira u razdoblje srednjeg vijeka, od 9. do 16. st., i pripada opremi jahača i konja te osobnim predmetima.

Artefakt kao stvarni dokaz određenog povijesno-kulturološkog okvira omogućuje nam da segmentiranim spoznajama upotpunimo cjelinu. Zato je nužna provedba istraživanja koja promatra intaktni kontekst, a time pojedini predmet ne bi (p)ostao samo izložbeni eksponat.

Svjesni smo da čovjek,  kulture, civilizacije,  kroz vrijeme nižu stope svog djelovanja i nemoguće ih je sve istražiti.  Stoga su iznimno značajni podaci o mjestima nalaza, čak i  ako predmeti nisu pronašli svoj put do muzeja. Oni, kao trag ostaju u naslijeđe budućim arheološkim timovima.